پالت رنگی

1399-4-4

رنگ‌‌ها نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کنند، میتوانند روی احساسات، خلق‌و‌خو‌ها و افکار انسان ها تاثیر زیادی بگذارند، همین موضوع هم باعث شده که طراحان و معماران و مالکان فضا (خانه یا اداره) همیشه به فکر ایجاد تنوع، خلاقیت و تغییر در فضا از طریق رنگ ها باشند.
رنگ ها در دکوراسیون داخلی نیز اهمیت چشم گیری دارند، آنها قطعه ای مهم از پازل طراحی دکوراسیون هستندکه حتی وقتی همه چیز را درست چیده ایم اگر از آنها غافل شویم هیچ چیز آن چنان که باید جلوه نخواهد کرد.
پس بیایید باهم نگاهی به ویژگی و عملکرد رنگ های مختلف بیاندازیم تا بتوانیم بیش از پیش از آنها بهره ببریم.


روان شناسی رنگ ها و اثر فیزیولوژیک آنها

ابودیزاین

هر یک از رنگ های موجود در دایره رنگ، اثر خاصی بر روح و روان ما می گذارد، با این توضیح که، این اثرات در همه انسانها یکسان نیست و بر اساس جنسیت، سن، نژاد، فرهنگ و تجارب زندگی شخصی هر فرد می تواند متفاوت باشد.
رنگ قرمز، از دل آتش می آید به همین دلیل گرما بخش، هیجان آور و اشتها آور است و از آن در سالن های غذا خوری و باشگاه های موتورسواری استفاده می شود.
آبی، رنگ آسمان و دریاست و با خود سکوت و سکون، صلح و آرامش طلبی به همراه دارد و کاربرد آن در حمام یا سرویس بهداشتی انتخاب مناسبی است.
زرد، رنگ رفاه، همدردی، گرماو تعهد است. کاربرد آن فضایی شاد و دوستانه می سازد.
این ها رنگ های اصلی هستند. در کنارشان رنگ های فرعی هم وجود دارند که تنالیته های متفاوت آنها، ویژگی و اثربخشی خاص خود را دارد.


هم نشینی رنگ ها

ابودیزاین

برای آنکه بتوانید ترکیب زیبایی از رنگ ها در فضای مورد نظر خود داشته باشید باید بتوانید رنگ های پایه و اصلی را در کنار رنگ های فرعی به کار ببرید.
رنگ‌های اصلی: این رنگ‌ها عبارت‌اند از؛ قرمز، آبی و زرد.
رنگ‌های درجه دوم: شامل رنگ‌های نارنجی بنفش و سبز هستند. این رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های اصلی به وجود آمده اند.
رنگ‌های درجه سوم: این رنگ‌ها که سایه‌هایی از تر کیب رنگ‌های اصلی و درجه دوم هستند، به رنگ‌های درجه سوم معروف شده‌اند.


از درجه حرارت رنگ ها غافل نشوید!

ابودیزاین

رنگ ها بر اساس درجه حرارت به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند:
قرمز، نارنجی و زرد اغلب به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها پر از جوش و خروش هستند، که به انسان انرژی می‌دهد و در فضا صمیمیت و راحتی ایجاد می کنند.
در مقابل، آبی‌ها، سبزها وهم خانواده‌هایشان سرد هستند. این رنگ‌ها آرامش بخشند و کاربرد بیش از حد آنها می تواند موجب پیدایش حس افسردگی شود.